Wokół naszego budynku znajduje się duży ogród, w którym pensjonariusze mogą spędzać wolny czas niezależnie od pory roku. To miejsce pełne zieleni i ciekawej infrastruktury. Wyposażyliśmy ogród w ławki, kolorowe rabaty oraz siłownię na świeżym powietrzu. To miejsce, w którym można spędzać nie tylko czas między kolejnymi zajęciami, lecz także odbywać rehabilitację czy spacery wspierające leczenie.

Nasz ośrodek znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granic miasta. Jest jednak na tyle oddalony, że pozwala na cieszenie się naturą z dala od ruchliwych ulic i hałasu. To duży teren, umożliwiający oglądanie gwiazd bez oślepiających żarówek lamp ulicznych. W pobliżu znajduje się też las, idealny na spacery ze znajomymi lub bliskimi odwiedzającymi seniora.

TERENY ZIELENI URZĄDZONEJ WOKÓŁ COMFORT PLACE

Wiemy doskonale, jak ważne dla każdego człowieka jest obcowanie z naturą i pobyt na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego dom Comfort Place daje swoim podopiecznym dostęp do rozległych terenów zielonych. Przy ich tworzeniu stosowano się do zachodnioeuropejskich zaleceń stworzonych specjalnie dla ogrodów powstających przy domach spokojnej jesieni życia („Healing Gardens” chapter 8 – Nursing Home Gardens – autor rozdziału Deborah L. McBride).

Celem architektów zieleni było zapewnienie dobrego samopoczucia pensjonariuszom i stworzenie przydomowego ogrodu, z którego mieszkańcy COMFORT PLACE chcieliby często korzystać. Ponad 40-arowy ogród umożliwia spotkania i spędzenie czasu z odwiedzającymi przy ognisku lub grillu. Bezpieczna i atrakcyjna przestrzeń daje możliwość częstych spacerów, co może mieć pozytywny wpływ na pensjonariuszy.

ogród

Ogród domu COMFORT PLACE w pięknym otoczeniu lasu, pól uprawnych i sadów owocowych umożliwia regularną interakcję z naturą. Wykorzystując jej uzdrawiający wpływ, mamy nadzieję na uszczęśliwienie rezydentów, którzy będą mogli żyć pełnią jesieni swojego życia.

Do ogrodu wchodzi się przez salon łączący dwa skrzydła budynku COMFORT PLACE. Jest to miejsce, gdzie rezydenci mogą przyzwyczaić się do warunków panujących na zewnątrz – innej operacji światła słonecznego i pogody. Atrakcyjność ogrodu, miejsca siedzące zaaranżowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku oraz poczucie bezpieczeństwa dzięki świadomości wizualnego nadzoru może zachęcić nawet niepewne osoby do wyjścia na zewnątrz.

ROŚLINNOŚĆ

ogród

Rośliny w naszym ogrodzie charakteryzują się zmiennością barw w czasie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Przeważają rabatki pełne tradycyjnych kwiatów, urozmaicone grupami traw ozdobnych, które zdobią ogród w drugiej połowie lata, a w zimie przyciągają wzrok oszronionymi kwiatostanami. W ogrodzie wejściowym odznacza się duże rosarium – ogród różany – latem kolorowy i nęcący zapachem. Nasadzenia krzewów budują przestrzeń ogrodową, strzyżonym żywopłotom towarzyszą grupowe nasadzenia krzewów ozdobnych z kwiatów lub dekoracyjnych owoców pojawiających się jesienną i zimową porą.

DOSTĘPNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

ogród

Dostępność terenu umożliwia wszystkim lokatorom, nawet pomimo ograniczeń fizycznych, aktywne korzystanie z terenów zieleni. Dzięki zastosowanym podjazdom osoby na wózkach mogą bezproblemowo pokonać różnice poziomów. Przy schodach i podjazdach zainstalowano poręcze zapewniające komfort użytkowania i poczucie bezpieczeństwa.

W całym ogrodzie uniknięto ślepych i zapętlonych ścieżek, co eliminuje możliwość poczucia zagubienia u pensjonariuszy. Z każdego miejsca w ogrodzie budynek jest widoczny i zapewnia orientację w terenie.

W zależności od pogody i preferencji, mieszkańcy mają do wyboru różne aranżacje miejsc siedzących: od indywidualnych krzeseł po grupy ławek, w miejscach słonecznych i ocienionych. Liczne zatoczki oferują miejsca do odpoczynku na ławkach ogrodowych, nie kolidując z ruchem na alejkach. Stanowią doskonałe miejsce do obserwacji przyrody i aktywności współtowarzyszy.

Projekt ogrodu zrealizowany przez firmę Architekci Zieleni.