TERENY ZIELENI URZĄDZONEJ WOKÓŁ COMFORT PLACE DOMU OPIEKI I REHABILITACJI

Wiemy doskonale jak ważne dla każdego człowieka jest obcowanie z naturą i pobyt na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego dom Comfort Place daje swoim podopiecznym dostęp do rozległych terenów zielonych. Przy ich tworzeniu stosowano się do zachodnioeuropejskich zaleceń stworzonych specjalnie dla ogrodów powstających przy domach spokojnej jesieni życia („Healing Gardens” chapter 8 – Nursing Home Gardens – autor rozdziału Deborah L. McBride).

Celem architektów zieleni było zapewnienie dobrego samopoczucia pensjonariuszom i stworzenie przydomowego ogrodu, z którego mieszkańcy COMFORT PLACE chcieliby często korzystać. Ponad 40 arowy ogród umożliwia spotkania i spędzenie czasu z odwiedzającymi przy ognisku lub grillu. Bezpieczna i atrakcyjna przestrzeń daje możliwość częstych spacerów , spotkań z odwiedzającymi, co może mieć pozytywny wpływ na pensjonariuszy.

Ogród domu COMFORT PLACE w pięknym otoczeniu lasu, pól uprawnych i sadów owocowych umożliwia regularną interakcję z naturą. Wykorzystując jej uzdrawiający wpływ mamy nadzieję na uszczęśliwienie rezydentów, którzy będą mogli żyć pełnią jesieni swojego życia.

Do ogrodu wchodzi się przez salon łączący dwa skrzydła budynku COMFORT PLACE. Jest to miejsce, gdzie rezydenci mogą przyzwyczaić się do warunków panujących na zewnątrz – innej operacji światła słonecznego i pogody. Atrakcyjność ogrodu, miejsca siedzące zaaranżowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku oraz poczucie bezpieczeństwa dzięki świadomości wizualnego nadzoru może zachęcić nawet niepewne osoby do wyjścia na zewnątrz.

 

ROŚLINNOŚĆ

Rośliny w naszym ogrodzie charakteryzują się zmiennością barw w czasie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Przeważają rabatki pełne tradycyjnych kwiatów, urozmaicone grupami traw ozdobnych, które zdobią ogród w drugiej połowie lata, a w zimie przyciągają wzrok oszronionymi kwiatostanami. W ogrodzie wejściowym odznacza się duże rosarium – ogród różany – latem kolorowy i nęcący zapachem. Nasadzenia krzewów budują przestrzeń ogrodową, strzyżonym żywopłotom towarzyszą grupowe nasadzenia krzewów ozdobnych z kwiatów lub dekoracyjnych owoców pojawiających się jesienną i zimową porą.

 

DOSTĘPNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Dostępność terenu umożliwia wszystkim lokatorom, nawet pomimo ograniczeń fizycznych, aktywne korzystanie z terenów zieleni. Dzięki zastosowanym podjazdom, osoby na wózkach mogą bezproblemowo pokonać różnice poziomów. Przy schodach i podjazdach zainstalowano poręcze zapewniające komfort użytkowania i poczucie bezpieczeństwa.

W całym ogrodzie uniknięto ślepych i zapętlonych ścieżek, co eliminuje możliwość poczucia zagubienia u pensjonariuszy. Z każdego miejsca w ogrodzie budynek jest widoczny i zapewnia orientację w terenie.

W zależności od pogody i preferencji, mieszkańcy mają do wyboru różne aranżacje miejsc siedzących: od indywidualnych krzeseł po grupy ławek, w miejscach słonecznych i ocienionych. Liczne zatoczki oferują miejsca do odpoczynku na ławkach ogrodowych, nie kolidując z ruchem na alejkach. Stanowią doskonałe miejsce do obserwacji przyrody i aktywności współtowarzyszy.

Projekt ogrodu zrealizowany przez firmę Architekci Zieleni